Zgodovina in razvoj squasha

[enDOMen] Sami zametki squasha segajo že v začetek 19. stoletja, ko so zaporniki londonskega Fleet-a za “rekreacijo” odbijali trdo žogico od stene, med katerimi jih je večina to že počela z loparjem. Zato so jo tudi poimenovali “igra loparjev” (game of Rackets). Po spletu naključij se je igra malo kasneje pojavila na priznani londonski šoli Harrow, ki ji tudi pripisujejo izum squasha okoli leta 1830. Uporabljati so namreč začeli mehko žogico, s katero so igri dodali dinamiko in omogočili večje število različnih udarcev.

Zaradi popularnosti igre in hitrega razvoja, so prva igrišča zgradili prav na Harrow-u leta 1864. Angleži so preko svojih kolonij igro ponesli v svet in po nekaj standardizacijah tekom stoletja, je squash dobil podobo, kot jo poznamo danes …

Squash je igra, ki te popolnoma prevzame, ali pa ti sploh ni do nje. Vmesne stopnje ni. Nikoli ne bom pozabil besed glavnega promotorja squasha v Sloveniji, pravega entuziasta in novo izvoljenega predsednika Squash zveze Slovenije, dr. Gorana Vuïčkoviča, ko je v šali rekel: “Žogica je pač ženskega spola in ta hudič babji nas pač vleče k sebi.” In še res je … Tako je ta igra namenjena prav vsem, tako mladim, kot starim in seveda tudi ženskam. :)

Pri squashu nasprotnika z loparjem izmeniïčno udarjata gumijasto žogico, igra pa je hitra in dinamična. Osnove igre lahko osvojimo zelo hitro, seveda pa je za dobro igranje potrebno več treninga …

Ker je squash dvoranska igra, je zelo primerna za zimski čas. Na Bledu je dvorana v studiu Feniks (Hotel Kompas), kjer poskrbijo tudi za popolne začetnike. Priporočam! Pa veliko užitkov …

To so sposojene čudovite besede o squashu našega člana.